يكشنبه 26 آذر 1396 20:59:25

24 مرداد 1396 15:39:6
افزايش 10 برابري سهم كردستان از آبهاي مرزي طي يك سال اخير

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي كردستان گفت: سال گذشته سهم تخصيص كردستان از آبهاي مرزي در حدود 2 هزار و 930 هكتار بود و اكنون اين مقدار به 30 هزار هكتار يعني 10 برابر افزايش يافته است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان مديريت و برنامه ريزي استان كردستان؛ بهرام نصرالهي‌زاده در جلسه هم انديشي تشكل‌ها و انجمن‌هاي بخش كشاورزي استان كردستان كه در سنندج برگزار شد، اظهار داشت: بخش كشاورزي از اهميت ويژه‌ايي برخوردار است زيرا حدود 30 درصد از جمعيت استان كردستان در بخش كشاورزي شاغل بوده و حدود 30 درصد از توليد ناخالص استان نيز مربوط به بخش كشاورزي است.

وي گفت: يكي از كارهاي خوبي كه توسط جهاد كشاورزي صورت گرفته ايجاد تشكلات و انجمن‌ها در بخش كشاورزي است كه موجب مي‌شود وضعيت كشاورزان و بهره‌برداران هر منطقه به صورت سازمان يافته‌تر رسيدگي شود.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كردستان با اشاره به اينكه 110 هزار بهره‌بردار در بخش كشاورزي در استان كردستان فعاليت مي كنند، اظهار داشت: رسيدگي به امورات و نيازهاي اين كشاورزان و بهره‌برداران با ايجاد تشكل‌ها و انجمن‌ها دسته‌بندي و اولويت‌بندي و حل مي شود.

نصرالهي‌زاده گفت: بخش كشاورزيو همچنين بخش روستايي عرصه وسيعي است و بايد تمامي ادارات و دستگاه‌هاي مرتبط با اين حوزه برنامه‌ريزي‌هاي منسجم و هماهنگ شده‌اي داشته باشند تا از موازي‌كاري جلوگيري شود.

وي با اشاره به تشكيل ستاد سياست گذاري و هماهنگي توسعه پايدار روستايي در استان، بر ضرورت تعامل و هماهنگي همه بخش ها و دستگاه ها از جمله حوزه هاي آب و راه و ... براي توسعه و آباداني روستاها تاكيد كرد.

نصرالهي‌زاده خاطرنشان كرد: سال گذشته سهم كردستان از آبهاي مرزي حدود 2 هزار و 930 هكتار بود و خوشبختانه اكنون سهم كردستان از اين محل به 30 هزار هكتار رسيده است كه در حدود 10 برابر افزايش داشته است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان كردستان با اشاره به ضرورت اقتصادي كردن كشاورزي، عنوان كرد: عرصه رقابت بين صنعت، خدمات و كشاورزي بسيار تنگانتگ است و نيروي انساني به سمتي حركت خواهد كرد كه بيشترين درآمدزايي را داشته باشد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي كردستان عنوان كرد: در شوراي برنامه‌ريزي اعتبارات بخش كشاورزي به 10 درصد افزايش يافته است كه در نوع خود بي سابقه است.

نصرالهي‌زاده بيان داشت: استان كردستان در سال گذشته 8 هزار تن توليد گوشت ماهي داشته است و تلاش بر اين است كه اين ميزان به 19 هزار تن افزايش يابد.

وي در پايان به ظرفيت عظيم در بخش زنبورداري كردستان اشاره و تصريح كرد: استان كردستان همواره به طبيعي بودن و با كيفيت بودن عسل خود معروف است و اميدواريم با اعطاي تسهيلات به بهره‌برداران اين بخش بتوانيم آن را به قطب بزرگ توليد عسل طبيعي تبديل كنيم.


Powered by Tetis PORTAL