J
I
K
A
B

اخبار و رويدادها
18 بهمن 1399 18:58:44
12 هزار ميليارد ريال دستاورد سفر دو روزه نوبخت به كردستان

محمدباقر نوبخت معاون رييس جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه طي ۲ روز گذشته ميهمان مردم و مسوولان كردستان بود كه در اين سفر، علاوه بر بررسي ابعاد مختلف روند توسعه استان، بيش از ۱۲ هزار ميليارد ريال اعتبار ويژه نيز به استان اختصاص يافت كه مي‌تواند رهاوردي كم نظيري باشد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان مديريت و برنامه ريزي استان كردستان؛ حدود يك سال و چند ماه از سفر قبلي معاون رييس جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه به كردستان گذشته بود كه زمزمه سفر دوم وي به استان در دهه فجر امسال شكل گرفت.

معاون رييس جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور ۲ روز( ۱۵ و ۱۶ بهمن) مهمان مردم و مسوولان كردستان بود و در اين مدت كوتاه، چند طرح از جمله سه هزار و ۴۰۰ واحد مسكوني محرومان را افتتاح و عمليات اجرايي چند طرح ديگر را نيز آغاز كرد.

مهمترين خبر براي كردستاني‌ها در اين سفر اختصاص ۱۲ هزار ميليارد ريال مازاد بر اعتبار استان، از محل بودجه سال ۱۳۹۹ بود كه عزم مسوولان استاني را براي اتمام پروژه‌هاي نيمه تمام را جزم كرد.

شروع خط انتقال آب سد آزاد و بهره برداري از تصفيه‌خانه آب شرب سنندج، افتتاح بوستان "كوچك ره‌ش" و پياده‌راه فردوسي سنندج، رونمايي از طرح پلاك كوبي سنندج به عنوان شهر خلاق موسيقي، كلنگ زني مجموعه بازآفريني شهري هفت باغ سنندج و شركت در يازدهمين جلسه شوراي برنامه‌ريزي  و توسعه از مهمترين برنامه‌هاي رييس سازمان برنامه و بودجه در اين سفر ۲ روزه در كردستان بود.

نشست با مجمع نمايندگان كردستان در مجلس شوراي اسلامي، شركت در برنامه تلويزيوني گفتمان سيماي مركز كردستان، نشست خبري با اصحاب رسانه، بازديد از روند ساخت سريال "سنجرخان" و بازديد هوايي از پروژه راه‌آهن سنندج- همدان از ديگر برنامه‌هاي معاون رييس جمهوري در اين سفر ۲ روزه در كردستان بود.

"محمدباقر نوبخت" در سفر قبلي كلنگ احداث ۲ هزار واحد مسكوني را در كردستان بر زمين زد و رفت تا سر وعده‌اي كه براي اتمام آن داده بود، برگردد و كليد اين واحدها را به محروماني بدهد كه سقف بالاي سرشان ايمن يا مال خودشان نبود.

تحويل كليد ۳۴۰۰ واحد محرومان 

تحويل كليد سه هزار و ۴۰۰ واحد مسكوني محرومان و آسيب ديده از سيلاب بهار پارسال، اولين برنامه معاون رييس جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه بود كه در روستاي "قُليان" سنندج برگزار شد.

از اين تعداد يك هزار و ۷۰۰ واحد مسكوني محرومين بود كه آبان سال گذشته كلنگ احداث آنها را بر زمين زده بود و ۳۰۰ واحد آن باقي ماند تا آخر امسال به بهره‌برداري برسد.

خط انتقال آب به تصفيه‌خانه شرب سنندج 

معاون رييس جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور سپس به تصفيه خانه آب سنندج رفت و عمليات اجرايي انتقال آب از سد آزاد به اين تصفيه خانه را آغاز كرد، طرحي كه قرار است طعم و بوي آب سنندج را براي ساكنان اين شهر ۵۰۰ هزار نفري بهبود ببخشد.

در طرح انتقال مستقيم آب از سامانه سد آزاد به تصفيه خانه شهر سنندج با انتقال ۵۷ ميليون مترمكعب آب در سال، امكان تامين نياز آب شرب سالانه بيش از ۷۰۰ هزار نفر تا افق ۱۴۰۵ به همراه نياز روستاهاي مياني مسير انتقال ميسر خواهد شد.

همچنين با حضور نوبخت واحد ازن زني تصفيه‌خانه آب شماره يك سنندج به بهره‌برداري رسيد؛ اين طرح شامل ۲ دستگاه ازن زني به ظرفيت اسمي در مجموع ۹ كيلوگرم در ساعت و بخش پراكسيد هيدروژن (استفاده همزمان از آنرا پراكسيد هيدروژن) اكسيداسيون پيشرفته بوده كه براي اين طرح در مجموع ۱۰۰ ميليارد ريال اعتبار هزينه شده است.

افتتاح بوستان "كوچك ره‌ش" سنندج

در اين سفر يكي از طرح‌هاي ممهم عمران شهري سنندج به نام بوستان كوهستاني "كوچك ره‌ش" هم با ۲۰ هكتار مساحت با حضور معاون رييس جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور به بهره‌برداري رسيد.

براي احداث اين بوستان در مجموع ۸۵ ميليارد ريال هزينه شده كه شامل سايت پياده‌روي، صخره نوردي، پله نوردي، زمين فوتبال و بسكتبال است و يك آمفتي تئاتر روباز نيز دارد

سنندج شهر خلاق موسيقي

سفر رييس سازمان برنامه و بودجه كشور به كردستان با يك برنامه مهم فرهنگي براي اصحاب فرهنگ و هنر نيز همراه بود و در نخسيتن برنامه دومين روز سفر طرح پلاك كوبي سنندج به عنوان شهر خلاق موسيقي رونمايي شد.

سنندج آبان سال گذشته در فهرست شهرهاي خلاق جهان قرار گرفت و رييس سازمان برنامه و بودجه در مراسم پلاك كوبي اين شهر ۵۰ ميليارد ريال براي اتمام مجتمع فرهنگي سنندج اختصاص داد و گفت: از راه اندازي موزه موسيقي در سنندج هم حمايت مي‌شود.

رييس سازمان برنامه و بودجه كشور در ادامه پياده راه فردوسي سنندج را افتتاح كرد، طرحي كه براي اجراي آن ۵۰۰ ميليارد ريال هزينه شده است و توانسته هسته مركزي شهر سنندج را سامان دهد.

مطالعات اوليه اين طرح ۱۰ سال قبل شروع شد و مقدمات آن توسط دانشگاه كردستان انجام گرفت و هر بار كه شهرداري قصد اجرايي كردن آن را داشت با مشكلات بودجه‌اي و يا اجتماعي مواجه مي‌شد تا اينكه اوايل امسال به دستور استاندار كردستان اين كار پا گرفت و اجرايي شد

كلنگ‌زني مجموعه بازآفريني شهري هفت باغ

از ديگر برنامه‌هاي سفر رييس سازمان برنامه و بودجه كشور به كردستان كلنگ‌زني مجموعه بازآفريني شهري هفت باغ سنندج بود.

معاون رييس جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور در بازديد از هفت باغ گفت: دولت براي اشتغال هر شهر، هفت طرح را پيگيري مي‌كند كه بازآفريني شهري از جمله اين برنامه‌ها است.

هفت باغ اولين بناي صنعتي قديمي شهر سنندج است كه با حفظ بافت سنتي موجود، بازآفريني شهري در اين مجموعه در ۲ فاز اجرا و ساماندهي گورستان تاريخي "تايله" هم متعاقب آن اجرا مي‌شود.

گردشگر پذير كردن سنندج و تبديل اين شهر به مركز گردشگري كشورهاي مجاور و اشتغال مبتني بر فرهنگ و تمدن شهر سنندج از اهدافي است كه اين طرح دنبال مي‌كند و در آن هفت باغ فرهنگي، مجسمه، سينما، كتاب، نوا، هنر و معماري در اين مجموعه ايجاد خواهد شد.

بازديد از پروژه راه‌آهن سنندج- همدان- تهران

معاون رييس جمهوري در بخش پاياني برنامه خود در سفر به كردستان از طرحي بازديد كرد كه بارها از آن سخن گفته و اميدوار است سفر بعدي‌اش به كردستان با اتمام اين طرح و روي ريل قطار راه آهن سنندج- همدان- تهران باشد.

"نوبخت" با بالگرد به محل طرح رفت و در محل ايستگاه سنندج فرود آمد، ديدن پيشرفت اين طرح بصورت هوايي ملموس‌تر بود.

وي درباره اين طرح اظهار داشت: يكي از مهمترين طرح هاي مهم دولت در كردستان كه مصمم به اجراي كامل آن تا پايان كار دولت دوازدهم هستيم، همين طرح است و به قولي كه به مردم صادق و نجيب كردستان داده‌ايم، عمل مي كنيم.

نوبخت اضافه كرد: رساندن خط آهن به سنندج پايان راه نيست و شبكه ريلي بايد كردستان را تا مرز و كشورهاي همسايه متصل كند.

وي اعتبار هزينه شده براي اين طرح را ۱۶ هزار ميليارد ريال اعلام و تاكيد كرد: ۱۰ هزار ميليارد ريال از اين مبلغ از دي ماه سال گذشته تاكنون هزينه شده است كه با وجود همه محدوديت‌ها اين حجم از هزينه در اين طرح، بيانگر توجه ويژه دولت به قولي است كه به مردم كردستان داده است.

وي اضافه كرد : بخش زيادي از ريل گذاري راه آهن همدان-سنندج انجام شده كه اين مهم افدام موثري در توسعه زيرساخت هاي حوزه راه و حمل و نقل كردستان است

وي به تلاش براي بهره‌برداري از راه آهن همدان - سنندج تا قبل از پايان دولت دوازدهم و تاكيد بر متوقف نشدن اين طرح اشاره كرد و افزود: همه كوشش ما اين است كه قبل از پايان اين دولت و در سال آينده اين پروژه مهم به بهره‌برداري برسد و در سفر كاري آينده از طريق قطار وارد سنندج شويم.

مديرعامل شركت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل كشور با اشاره به عمليات ريل‌گذاري آن در روزهاي اخير سرعت گرفته و ۴۹ كيلومتر اين مسير ريل‌گذاري شده است افزود: زيرسازي اين طرح به طول ۱۵۱ كيلومتر تاكنون ۸۰ درصد پيشرفت فيزيكي دارد.

تزريق اعتبار ۱۲ هزار ميليارد ريالي براي طرح‌هاي اولويت‌دار كردستان

در اين سفر، اتفاقات بسيار خوبي براي كردستان شكل گرفت و قرار شد تا در ۶ ماه پاياني فعاليت دولت تدبير و اميد، ارقام مهم اعتباري براي توسعه استان تزريق شود كه مي‌تواند گام بلندي براي پيشرفت استان در عرصه هاي مختلف باشد.

معاون رييس جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: ۳۳ طرح توسط دولت در كردستان احصا شده كه اهميت و اولويت ويژه اي دارند و ۲۳ هزار ميليارد ريال منابعي است كه اين طرح ها نياز دارد و تاكنون ۱۱ هزار ميليارد ريال تخصيص يافته است.

وي اظهار داشت: ۱۲ هزار و ۳۰۰ ميليارد ريال ديگر ظرف چند ماه آينده به اين طرح ها تخصيص مي‌يابد.

طرح مسايل ملي توسط خبرنگاران كردستان 

معاون رييس جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور در نخستين شب حضورر خود در كردستان از طريق برنامه گفتمان از سيماي مركز كردستان با مردم اين استان در خصوص اهداف سفر و برنامه‌هاي كاري اين سفر سخن گفت و در روز دوم درر نشست مطبوعاتي با اصحاب رسانه و خبرنگاران استان در زمينه مسايل مهم ملي از جمله بودجه ۱۴۰۰ كشور بحث كرد.

سوالات مطرح شده در اين نشست خبري توسط خبرنگاران كردستان نشان داد كه اصحاب رسانه اين استان علاوه بر دغدغه و مشكلات كردستان پيگير مسايل مهم ملي و منطقه‌اي نيز هستند.

محمدباقر نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاري ايرنا مبني بر كاهش وابستگي بودجه به نفت در لايحه سال آينده و منابع جايگزين آن، اظهار داشت: مجموعه منابع لايحه بودجه سال آينده ۸۴۱ هزار ميليارد تومان بود كه ۱۹۹ هزار ميليارد تومان به درآمدهاي نفتي اختصاص داشت.

وي با بيان اينكه همين مبلغ مورد انتقاد برخي نمايندگان بود، افزود: اين انتقادها در حالي بود كه نه تنها آن را كم نكردند بلكه ۱۶ هزار ميليارد تومان هم به آن افزودند و اين جاي تعجب دارد.

معاون رييس جمهور تاكيد كرد: در حالي از دولت بخاطر وابستگي بودجه به نفت انتقاد مي‌شد كه وابستگي بودجه به نفت در لايحه ۱۴۰۰ از ۵۰ درصد به ۲۳ درصد كاهش يافته است.

"نوبخت" درباره منابع جايگزين اين كاهش هم گفت: از بخش درآمدها و واگذاري دارايي ها اين كاهش تامين مي شد كه مجلس هر ۲ را اضافه كرد و حقوق گمركي و ماليات بر ارزش افزوده را هم افزايش داد.

وي اين افزايش را عامل رشد تورم دانست و گفت: علاوه بر اين ۱۶ هزار ميليارد تومان براي واردات خودروهاي لوكس به داخل در مجلس تصويب شد كه اين باعث مي‌شود تا عده اي كه با شرايط خاص خودروي خارجي وارد كرده بودند به هدف خود برسند و از سويي از نظر جنبه اجتماعي هم از منظر مردم اين كار قابل قبول نيست.

وي در پاسخ به سوال خبرگزاري تسنيم درباره اينكه آيا دولت اصلاحيه مجلس را براي لايحه ۱۴۰۰ اجرايي مي‌كند؟ اظهار داشت: طبق تبصره ۳ ماده ۱۷۲ مجلس اين شرايط كه لايحه‌اي مورد تأييد كميسيون تلفيق مجلس باشد و در جلسه علني رد شود، تصريح نشده كه به دولت برگردد و دولت اين لايحه را ۲ ماه قبل تقديم مجلس كرده است و حالا نظر دولت اين است كه اصلاحات را كميسيون تليق انجام دهد.

نوبخت درباره رانتي و تورم زا بودن بودجه ۱۴۰۰ كه سوال خبرنگار ايسنا بود، هم گفت: تورم زايي چند اتفاق در لايحه افتاد كه هدف دولت را رد كنترل و مهار تورم مخدوش كرد

معاون رييس جمهور يكي از اين عوامل را حذف ارز چهار و ۲۰۰ توماني براي كالاهاي اساسي اعلام كرد و افزود: آزاد شدن نرخ واردات كالا به داخل، گراني و تورم را دارد ولي گفته مي شود يارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ توماني داده مي شود اما آيا اين مبلغ مي تواند كاهش قدرت خريد مردم را جبران كند؟

وي گفت: گوشت و مرغ مردم طبقه پايين را گران مي كنيم و در قبال آن پولي به عنوان يارانه مي دهيم كه چيز اضافه اي نيست.

وي به ديگر مصوبه كميسيون تلفيق مبني بر حذف تعرفه واردات با ارزش چهار هزار و ۲۰۰ توماني اشاره كرد و گفت: دولت از اين منظر در اين شرايط مخالف اين آزادسازي بود.

وي در پاسخ به سوال نشريه "راهساز" مبني بر اينكه با وجود تامين منابع مالي چرا تاخير در اجراي پروژه هاي عمراني كردستان را شاهد هستيم، تاكيد كرد: پيشرفت طرحها مستلزم نظارت است و پيمانكاران هم تعمدا تاخيري در اين زمينه ندارند و بلكه به موانعي مي خورند كه اين سفرها براي بررسي اين گره ها و رفع آن است.

رييس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوال هفته نامه خبر كردستان درباره اعمال نشدن همسان سازي حقوق بازنشستگان لشكري در كردستان نيز از آن اظهار بي اطلاعي كرد و گفت: همسان سازي انجام گرفته و اگر مواردي وجود دارد، ارائه شود تا بررسي لازم انجام گيرد.

لزوم تقويت گردشگري غرب كشور، سوال خبرآنلاين بود كه نوبخت در پاسخ به آن گفت: ظرفيت گردشگري غرب كشور سرمايه و ثروتي است و براي همه استانهاي نوار غربي مانند ديگر استانها، برنامه هايي در نظر گرفته شده كه هدف اصلي آن اشتغال است و منابع آن از محل تبصره ۱۸ تامين مي شود.

معاون رييس جمهوري افزود: اين برنامه ها در بخش هاي گردشگري، ساماندهي بافتهاي فرسوده، زيرساختهاي حمل و نقل جاده اي، كشاورزي و صنعت اجراي مي شود كه در كردستان اين برنامه ها بر گردشگري متمركز است.

"سنجرخان" نماد مردم كُرد در برابر استبداد و استعمار است

معاون رييس جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور در پايان سفر ۲ روزه خود در كردستان از لوكيشن سريال در حال ساخت "سنجرخان" بازديد كرد و  اظهار داشت: بايد همه دست‌اندركاران تهيه سريال سنجرخان را تشويق، تقدير و تقويت كنيم تا اين كار بزرگ را به سرانجام برسانند و سريعتر به نمايش گذاشته شود.

وي اضافه كرد: اين ملت قدر كساني را كه در قرن‌ها و اعصار گذشته زندگي كرده و در راستاي دفاع از كشور و وطن جان خود از دست داده‌اند را مي دانند، به ويژه سنجرخان كه با فاصله زماني زيادي هم ندارد.

رييس سازمان برنامه و بودجه كشور يادآور شد: سنجرخان نماد مقاومت و تاريخ، تمدن و نقش مردم غيور كُرد در حفط انسجام ملي و تماميت ارضي ايران در برابر استبداد و استعمار بوده است و همه بايد براي اتمام اين سريال از دست‌اندركاران آن حمايت كنيم.

سريال تلويزيوني "سنجرخان" با نويسندگي زنده ياد ضياءالدين دري، تهيه‌كنندگي حسين جلالي و كارگرداني محمدحسين لطيفي در ۲۶ قسمت در حال ساخت است كه موضوع آن به يكي از شخصيت‌ها و مبارزان كردستان در زمان جنگ جهاني اول و زماني كه روس‌ها از شمال به ايران حمله كردند به نام "سنجرخان وزيري نراني" برمي‌گردد كه در مقابل روسيه ايستادگي كرد و قواي روس را شكست داد.

"عليرضا تابش" رييس بنياد مسكن انقلاب اسلامي و "مرتضي بختياري" رييس كميته امداد امام خميني (ره)، معاونين و مديران ارشد و تعدادي از وزارتخانه ها و شمار ديگري از مقامات ملي و روساي سازمان ها و نهادها، معاون رييس جمهوري را در ششمين سفر به استان كردستان همراهي مي‌كردند.

كردستان با يك ميليون و ۶۰۳ هزار نفر جمعيت، ۱۰ شهرستان، ۲۹ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و يك هزار و ۶۷۷ روستاي داراي سكنه دارد.

 

 


Powered by Tetis PORTAL