J
I
K
A
B

اخبار و رويدادها
2 اسفند 1399 20:48:51
معاون اول رييس جمهور در سنندج:
فشارهاي حداكثري عليه ايران شكست خورد

معاون اول رييس جمهوري گفت: تهديد، تحريم و فشار حداكثري آمريكا براي به زانو در آوردن ملت ايران به بن بست خورده و نتوانستند اقتصاد ما را شكست دهند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان مديريت و برنامه ريزي استان كردستان؛ اسحاق جهانگيري روز شنبه در دوازدهمين جلسه ستاد اقتصاد مقاومتي استان كردستان و افتتاح همزمان طرحهاي اقتصادي و عمراني كردستان، اظهار داشت: با اعمال تحريم‌هاي ظالمانه كشور در شرايط بسيار حساس و دشواري قرار گرفت.

وي با بيان اينكه، اين شرايط سخت و حساس براي مسوولان اهميت ويژه اي دارد، افزود: اين شرايط به ويژه در مقاطعي كه فشار بر زندگي مردم بيشتر شد، وظيفه اخلاقي، انساني و شرعي مسوولان را سنگين‌تر كرد تا هر از آنچه در توان دارند براي رفع گرفتاري مردم استفاده كنند.

جهانگيري با اشاره به دوران تحريم‌هاي قبل از انجام مذاكرات سخت و فشرده با ۱+۵ افزود: اين مذاكرات در نهايت منجر به توافق برجام شد و در پي آن فعاليتهاي اقتصادي و عمراني كشور به ويژه در سال ۱۳۹۵ شتاب بيشتري گرفت و اين سال، سال ويژه اي براي كشور بود.

 وي اضافه كرد: كشور در اين سال بالاترين رشد اقتصادي را داشت و از سال ۱۳۹۶ با روي كار آمدن ترامپ در آمريكا شرايط تغيير يافت.

معاون اول رييس جمهوري از ترامپ به عنوان فردي نام برد كه جز به مسائل تبعيض نژادي به هيچ قاعده اخلاقي و حقوق بين المللي ارزش قائل نبود، اضافه كرد: اين فرد علاوه بر تحريمهاي زيادي كه عليه ايران وضع كرد، از نظر از توافق بين المللي ۶ كشور هم در حالي خارج شد كه ايران به همه تعهدات خود عمل كرده بود.

جهانگيري اين اقدام ترامپ را خارج از همه عرف و قوانين بين الملل برشمرد و اظهارداشت: وي به قول خود تحريمهاي دردآوري را آغاز كرد تا مردم دست به حركتهاي خطرناك عليه نظام بزنند و فكر مي كرد كه اقتصاد كشورمان را فلج مي كند.

وي تاكيد كرد: اين در حالي بود كه ايران در برابر ابر قدرت‌ها هم ضعفي از خود نشان نداده و در برابر هرگونه تحرك نظامي آمريكا واكنش بهتري نشان داد و قدرت خود را به رخ دنيا كشاند كه نمونه آن ساقط كردن مجهزترين پهباد آمريكا بود.

جهانگيري به اقدام تروريستي آمريكا در به شهادت رساندن سردار شهيد سليماني، هم گفت: آمريكا اين اقدام را انجام داد تا زهرچشم ديگري از ايران بگيرد اما  واكنش فوري ايران در موشك‌باران عين الاسد نشان داد كه كشورمان تسليم پذير نيست.

معاون اول رييس جمهوري تاكيد كرد: راهبرد اقتصادي كشور در جنگ و فشار حداكثري كه رهبر معظم انقلاب آن را ترسيم كردند، بكارگيري راهبرد مقاومت بود كه دشمناني را انتظار داشتند در دومين سال تحريم‌هاي شديد و همزمان با سالگرد پيروزي انقلاب در تهران باشند، ناكام گذارد تاجايي كه خود اروپا به شكست تحريمهاي سنگين اذعان كرد.

 جهانگيري با اذعان به اينكه قبول داريم زندگي مردم بسيار سخت و گراني كالا و اجناس افزايش يافه است، افزود: با اين وجود اقتصادي كشور تعطيل و كشور درگير قحطي و ناامني حاصل از اين شرايط نشد.

وي افزود: امروز ديگر از ترامپ و تيم وي در دنيا خبري نيست و جمهوري اسلامي برنامه هاي خود را براي افق‌هاي آينده ترسيم مي كند.

جهانگيري اضافه كرد: وقتي ترامپ در شوراي امنيت عليه ايران مكانيسم ماشه را فعال كرد، تنها خود و نفر همراه وي به آن راي داد و تمام كشورهاي عضو شوراي امنيت به نفع ايران موضع گيري كردند.

وي افزود:در شرايط كرونا به رغم مدعي بودن حقوق بشر، اجازه ورود دارو ندادند ولي با اين وجود هيچ شهروند ايراني احساس كمبود دارو نكرد و هنوزهم  با وجود كمك سازمان جهاني بيش از يك سال است كه اجازه وارادت برخي داروها را به ما نداده اند.

جهانگيري گفت: راهبرد ما در برابر دولت جديد آمريكا همان است كه رهبر معظم انقلاب اعلام كرده اند و آمريكا با برداشتن تمامي تحريمها و راستي آزمايي از سوي ايران مي تواند به برجام برگردد چرا كه ايران تنها كشوري بود كه به تمام تعهدات خود پايبند ماند و با خروج آمريكا از اين تفاهمنامه، همچنان منطقي عمل كرد.

معاون اول رييس جمهوري  به بزرگترين افتضاح اروپا هم اشاره و اظهار داشت: اين افتضاح زماني رقم خورد كه شركتهاي اين كشورها وقتي توسط دولت خود ملزم به همكاري با ايران مي شدند، با آمريكا همراهي كرده و از ترس جريمه آمريكا جرات عمل به دستور دولت خود را نداشتند.

جهانگيري گفت: مسوولان جمهوري اسلامي در دوره مقاومت از موضع منطق رفتار كردند و مردم هم وقتي ديدند مسوولان موضع لجباري نداشته و بر منطق اصرار دارند، تاب آوري بي نظيري از خود بروز دادند كه بايد در تاريخ ثبت شود.

معاون اول رييس جمهوري ‌پيش بيني روزهاي خوشي براي كشور داشت و تاكيد كرد:  آمريكايي‌ها مجبور به تسليم در برابر اراده ملت ايران هستند و به زودي به جايي مي رسيم كه همه نيازهاي اصلي و توسعه اي كشور برآورده مي شود.

وي گفت: همانگونه كه رهبر معظم انقلاب فرمودند، ادامه حتي يك ساعت تحريم جايز نيست و براي لغو آن بايد تلاش شود، منتها برنامه بي اثر كردن تحريمها ادامه دارد و براي همين سياست ما اين است تا اگر بتوانيم حتي به اندازه ذره اي از بار سختيهاي زندگي مردم كم كنيم.

جهانگيري سال ۱۳۹۹ را سخت ترين سال از نظر منابع درآمدي در طول دوران انقلاب اسلامي براي مردم دانست و افزود: در سالهايي با كسري ۵۰ درصدي بودجه مواجه بوديم ولي به فضل الهي بودجه سال آينده بصورت مناسب بسته شده كه اميدواريم اين بار تصويب شود.

 

اقتصاد مقاومتي شاه بيت تاب ‌آوري

معاون اول رييس جمهوري در ادامه سخنان خود، شاه بيت تاب آوري در مسائل اقتصادي را سياست اقتصاد مقاومتي اعلام و تاكيد كرد: اين مساله هديه بزرگي بود كه در اختيار دولت قرار گرفت و دولت هم با تمام توان آن را اجرايي كرد.

جهانگيري اضافه كرد: در قالب اين اصل، گلوگاه هاي اصلي اقتصادي كشورمانند بنزين و امنيت غذايي و ديگرنقاط آسيب پذير كشور توسط فرماندهي ستاد اقتصاد مقاومتي شناسايي شناسايي و براساس دانش و تجربه و خودكفايي در بخشهاي مختلف آغاز شد.

وي يكي از ثمرات اقتصاد مقاومتي را پيش بيني خريد بيش از ۹۰ ميليون تن گندم در سال زراعي جاري اعلام كرد و افزود: گندم به قيمت بيش از ۴۰ هزار ريال از كشاورز خريداري و به قيمت ۶هزار ريال در اختيار نانوا قرار مي‌گيرد تا نان مردم با كمترين قيمت تامين شود.

جهانگيري با انتقاد از برخي اظهار نظرها درباره اينكه در كشور رانت شده تاكيد كرد: اگر زندگي همين عده بررسي شود، به جز رانت، شايستگي ديگري آنها را به اين جايگاه نرسانده است و در حالي فرياد رانت سرداده اند كه دولت از اين رانتها براي مردم استفاده مي كند.

 

باز كردن گره‌هاي توسعه كردستان

معاون اول رييس جمهوري تاكيد كرد: دولت تلاش كرده تا در حد توان گره‌هايي از مسير توسعه استان مهم و راهبردي و استراتژيك كردستان بردارد تا مردم استان احساس آرامش و راحتي و شرايط بهتري براي زندگي و توسعه استان خود داشته باشند.

جهانگيري افزود: اين را مي دانيم كه مردم عزيز كردستان خودشان را بيش از بقيه ملت انقلابي مي دانند و شهيد داده پو در جنگ آسيب ديده اند و عقيده داريم كه بايد فرصتهاي توسعه آن افزايش يابد.

وي به دغدغه نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي مبني بر انتصاب معاون وزير اهل سنت ، افزود: اين دغدغه براي ما هم قابل قبول است و بررسي مي شود البته تاكنون اين مسالله از نظر دور نبوده و در حال حاضر سفير زن اهل سنت در خارج از كشور داريم.

معاون اول رييس جمهوري تاكيد كرد: راهبرد ما در انتصاب افراد، همان راهبرد رهبر معظم انقلاب است كه فرمودند مذهب و قوميت مبناي تبعيض در دادن پستها نيست وتنهابر اساس شايستگيها و كارآمدي است.

وي اضافه كرد: همه اقوام بر اساس قانون اساسي برابر هستند و دولت هم در اين زمينه تابع قانون اساسي و رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب است و  غير از اين چارچوب، نمي شود در اداره كشور عمل كرد هرچند اشكالاتي مطرح است كه بايد رفع شود.

 

راهبرد جدي براي توسعه كردستان

معاون اول رييس جمهوري با بيان اينكه اصل توسعه كردستان كشاورزي است، گفت: براي همين هم تخصيص آب استان افزايش يافت و اميدواريم سهم كشت آبي استان بازهم افزايش يابد.

جهانگيري افزود: كشت گلخانه‌اي و آبياري مدرن بايد در استان تقويت شود و از آنجا كه ۸۵ درصد منابع آبياري مدرن را دولت  بصورت بلاعوض به كشاورز كمك مي كند، كردستان بايد تلاش بيشتري كند تا در دريف استانهاي اول كشور از اين لحاظ قرار گيرد.

وي تاكيد كرد: آبياري مدرن نقش ويژه اي در صرفه جويي دارد و كردستان بايد در رديف استانهاي اول كشور باشد و در اين مسير هيچ مانع ملي وجود ندارد.

جهانگيري تكميل صنايع تبديلي متناسب با كشاورزي استان را هم مورد تاكيد قرار داد و اظهار داشت: كشاورزي تا به صنعت تبديل نشود نمي تواند به رشد و شكوفايي برسد و براي همين بايد به بخش خصوصي اعتماد شود تا سرمايه گذاري در اين زمينه توسعه يابد و صندوق توسعه ملي هم حامي اين طرحهاست.

 

صنعت، بخشِ مغفولِ معدن

معاون اول رييس جمهوري به راه اندازي زنجيره فولاد در كردستان اشاره كرد و افزود: اين طرح اگرچه طرحي زمان‌بر است ولي تاكنون بايد به نقطه حساسي مي رسيد ومشخص است كه گيرهايي دارد و آن هم در تركيب سهامداري است.

جهانگيري با بيان اينكه براي رشد توسعه با كسي تعارف نداريم، افزود: هرچند نهادي ممكن است كه براي ما عزيز هم باشد ولي وقتي نه خود پولي مي آورد و نه اجازه مي دهند كه ديگر سهامداران پولي براي اين طرح بياورند، بايد حذف و بخش خصوصي و يا نهاد ديگري جايگزين آن شود چرا كه مردم به اين طرحها اميد دارند و با تلف كردن وقت نبايد اجازه داد كه اميد مردم نااميد شود.

وي گفت: كردستان ظرفيت معادن مهمي دارد و توسعه و رشد آن نيازمند قرار گرفتن در كنار صنعت است چرا كه معادن بدون فرآوري هيچ خاصيتي ندارند و اقتصادي نيست.

جهانگيري با تاكيد بر اهميت صنايع پايين دستي گفت: مسوولان استان به بخش خصوصي اطمينان لازم را بدهند دهند تا آنان ترغيب به سرمايه گذاري شوند.

وي افزود: با جلوگيري لحظه اي صادرات مخالفيم و وقتي كارخانه هاي داخلي به توليدات مواد اوليه همانند پتروشيمي نياز داشته باشند، قطعا اولويت با داخل است.

معاون اول رييس جمهوري به نگراني هاي دولت از وضعيت آب آشاميدني سنندج هم اشاره و اختصاص هزار ميليارد ريال براي رفع آن در بودجه را گامي مهم براي رفع آن دانست .

وي در زمينه واكسن كرونا هم گفت: تمام تلاشمان را مي كنيم تا زمان توليد انبوه واكسن داخلي، به هر روشي از هرجاي دنيا واكسن تامين كنيم كه مدتي بخاطر مشكلات جابجايي پول با وقفه مواجه شديم ولي از واكسن مهم تر، رعايت مداوم دستورالعملهاي بهداشتي است.

جهانگيري افزود: به اميد خدا با كنترل كرونا،  گردشگري باز هم به راه مي افتد و كردستان بايد از مقاصد اصلي گردشگران باشد كه اگر نشود بايد خودمان را سرزنش كنيم چرا كه زيرساختها را فراهم نكرده‌ايم.

معاون اول رييس جمهوري از راه آندازي راه آهن سنندج - همدان - تهران تا چند ماه آينده خبرداد و تاكيد كرد: اين مساله وقتي خير اقتصادي دارد كه به شبكه راه آهن ‌آهنن جهاني وصل شود و بايد تا اقليم كردستان عراق ادامه يابد.

معاون اول رييس جمهوري در اين سفر يك روزه به كردستان، با حضور در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتي استان، چند طرح را در بخش‌هاي مختلف به صورت همزمان افتتاح مي‌كند و عمليات اجرايي چند طرح نيز با حضور وي شروع مي‌شود.

از مهم‌ترين برنامه‌هاي سفر دكتر جهانگيري به استان كردستان، مي‌توان به بهره‌برداري از منطقه ويژه اقتصادي بانه، شروع عمليات اجرايي گازرساني به ۱۰۰ روستا و ۱۵۰ واحد صنعتي و توليدي، طرح‌هاي مسكن مهر و ۲۰ زمين ورزشي، ۴.۲ هكتار گلخانه و ۹۲۳ هكتار آبياري تحت فشار در اراضي كشاورزي و طرح‌هاي قابل افتتاح حوزه كشاورزي استان اشاره كرد.

جهانگيري همچنين با حضور در روستاي "هانيس" سنندج، ۱۴۶ كيلومتر راه روستايي را به بهره‌برداري مي‌رساند، سپس در نشستي با نخبگان اقتصادي استان شركت مي‌كند.


Powered by Tetis PORTAL